понедељак, 11. фебруар 2019.

Bramari pranajama - kako se na brzinu smiriti

Bhramari Pranayama ili disanje zujanja pčele je dobilo naziv po karakterističnom zvuku zujanja koji nastaje prilikom izdaha u ovoj pranajami koji liči na zujanje pčele. (Bhramari dolazi od reči na Sanskritu „Bhramar“ za jednu vrstu crne indijske pčele).
Bhramari je harmonizirajuca pranajama, i jedna od retkih jogičkih praksi koje povezuju dah, zvuk i položaj. Prsti su postavljeni u posebnoj mudri koja zatvara čula dok se pri svakom izdisaju pravi “mmmm” zvuk zujanja pčela. Zvučni talasi nežno vibriraju glasne žice, zube, usne, pa cak i mozak. Ovo balansira nervni sistem i proizvodi neposredan osećaj mentalne jasnoće, čineći ovo disanje moćnom praksom pranajame.
Dobrobiti Bhramari Pranayame
Praksa Bhramari disanja je sigurna, laka za učenje i ima ogroman terapeutski potencijal. Kao i kod drugih pranajama, snaga ove dolazi delom od njenog dejstva na autonomni nerni sistem (ANS). Produžavanje izdaha u odnosu na udah aktivira umirujući parasimpatikusni ogranak ANS. Za one koji pate od anksioznosti ili anksiozne depresije, praksa može da počne da umirujuće deluje na um već za nekoliko udaha/izdaha.
Bhramari umanjuje stres i anksioznost, podstiče radost i opušta kako fizički tako i mentalno. Štaviše, udah čisti i vibrira grlo. Veoma je korisna u regulisanju cirkulacije krvi u telu i smanjenju krvnog pritiska.
Bhramari vežbe disanja bi trebalo da se redovno izvode za kontrolu respiratornih poremećaja, astme i tiroidnih problema. Ljudi koji boluju od srčanih bolesti i dijabetesa mogu takođe imati koristi od bhramari pranajame. Redovna praksa pranajame može da pomogne u poboljšanju koncentracije, pažnje i pamcenja. Pomoću ove pranajame postajete osetljiviji na finije vibracije. Zbog toga je ovo vredno sredstvo za muzičare da razviju sluh za muziku i muzikalnost. 
Najbolje vreme za Bhramari pranayamu
Bhramari Pranayama se može izvoditi bilo kada ali najbolje vreme za njeno izvođenje je ili ujutru ili uveče ali uvek na prazan stomak. Korisno je da ovo disanje uradite pre meditacije pošto okreće svest ka unutra.
Obratite pažnju na ove uobičajene greške:
Držanja zuba zajedno
Napeta ramena
Pritiskanje kapaka
Forsiranje zujanja
Držanje otvorenih očiju
Mere opreza
Možete osetiti pomalo hladnocu ili trnce u grlu zbog zvuka, ali to je normalno.
Ni pod kojim okolnostima odnos udaha-izdaha ne treba da bude forsiran.
Ukoliko osetite vrtoglavicu onda bi trebalo da prekinete sa praksom i nastavite sa normalnim disanjem.
Osobe sa povećanim krvnim pritiskom ne bi trebalo da duže vreme zadržavaju disanje.
Osnovni Bhramari
Sedite udobno i dopustite očima da se zatvore. Udahnite/izdahnite par puta kako bi se umirili i primetite stanje vašeg uma. Kada ste spremni, udahnite i tada, tokom cele dužine vašeg izdaha, napravite nizak do srednje visok zujeci zvuk u grlu. (iygovarate slovo M ) Primetite kako zvučni talasi nežno vibriraju vaš jezik, zube i sinuse. Zamislite kako zvuk vibrira ceo vaš mozak (što zaista i čini). Ponovite ovu praksu šest puta i tada držeci vaše oči zatvorene, vratite se normalnom disanju. Primetite da li se nešto promenilo.
Tihi Bhramari
Još jednom, udahnite/izdahnite par puta kako bi se umirili i pripremili. Sada ponovite osnovni bhramari šest puta. Posle šestog puta, prebacite se na nečujni brahmari, pri kome zamišljate da proizvodite zvuk zujanja pri svakom izdahu. Ponovite ovo šest puta. Primetite da li još uvek možete da osetite vibracije na licu, u ustima i sinusima
Kada ste pod stresom. Upotrebite nečujnu varijantu, na poslu ili na javnom mestu, tako da niko oko vas ne zna šta radite.
Varijante bhramari disanja primenjene kao terapija:
Mesto gde zvuk rezonuje – kao i energetski efekti različitih tonova i volumena – mogu da sugerišu koje varijante bhramari ce najverovatnije pomoći u određenim situacijama.
Nesanica. Mirni, niski tonovi, možda uz shanmukhi mudru, mogu biti umirujuci na nervni sistem.
Infekcija sinusa ili nazalno začepljenje. Snažniji srednji do viši tonovi mogu biti bolji izbor za otvaranja prolaza.
Problemi štitne žlezde. Pokušajte srednje visoke tonove i dodajte jalandhara (dalandhara) bandh-u (bravu vrata) kako bi usmerili zvučne talase u grlo.





Нема коментара:

Постави коментар